Znajomość języka angielskiego w współczesnym świecie jest właściwie obowiązkowa, szczególnie w świecie biznesu. Nauka języka niezależnie od poziomu kursu musi być podparta najlepszymi źródłami i odpowiednimi metodami. Do czego tak właściwie potrzebny jest dobry słownik w świecie Internetu i szybkiego tłumaczenia z pomocą Google Translate? Na poziomie początkowej nauki angielskiego uczniowie lubią robić tzw. „kalki językowe”, czyli dosłowne tłumaczenia słów z rodzimego języka na język obcy.

Stąd dobry słownik polsko-angielski, angielsko-polski musi nam towarzyszyć w nauce języka od samych podstaw, abyśmy nie wyrobili złych nawyków. Słownik nie tylko tłumaczy dane słowo na język polski, w dobrym słowniku znajdziemy także synonimy, oczywiście poprawną wymowę zapisaną transkrypcją fonetyczną, ale co ważne też kontekst, w jakich dane słowo występuje. Wraz z bardziej zaawansowaną znajomością języka warto zaopatrzyć się i korzystać ze słownika angielsko-angielskiego.

Jakie słówka angielskie warto znać?

Słówka – im więcej ich znamy w danym języku tym lepiej. Budując bazę sprawiamy, że nasze wypowiedzi będą bardziej swobodne, zaawansowane i profesjonalne. Opanowanie różnych słów zależy oczywiście od tego, jak często danej frazy używamy. Warto jednak poznawać nowe możliwości, które poszerzą nasze słownictwo i umożliwią komunikację na wyższym poziomie. Z kolei użyteczność słówek, które znamy ma również ogromne znaczenie w prowadzonych przez nas rozmowach. Warto zaczynać od słów, które są wykorzystywane najczęściej, a później rozbudowywać zasób, o te rzadziej używane, pojawiające się w profesjonalnych, zawodowych sytuacjach czy specjalistycznych tematach.

Angielski w pracy i biznesie

Popularność języka angielskiego stale rośnie, przydaje się nie tylko podczas zagranicznych wyjazdów, ale przede wszystkim w sferze zawodowej. Jego komunikatywna znajomość jest wymagana przez większość pracodawców niezależnie od stanowiska. Jednak w świecie biznesu umiejętność posługiwania się angielskim powinna być na wyższym poziomie zaawansowania. Odpowiednie szkolenia pozwolą na poznanie terminologii związanej z pracą, kontaktem z klientem, korespondencją oficjalną czy prowadzeniem rozmów partnerskich. Swobodne komunikowanie się w specjalistycznych branżach to coś więcej niż znajomość prawideł języka, najczęściej używanych zwrotów i słów. Opanowanie słownictwa związanego z zawodem, środowiskiem, w którym pracujemy jest niezwykle ważne, aby móc prowadzić w pełni profesjonalne rozmowy. Nawet najbieglej posługujący się angielskim w życiu codziennym mogą nieraz potrzebować pomocy podczas rozmów na specjalistyczne tematy. W takich sytuacjach nieodłączny będzie dobry słownik języka angielskiego dla profesjonalistów.

Sprawdź kurs angielskiego w biznesie.

Z jakiego słownika języka angielskiego korzystać?

Jednym z najbardziej cenionych słowników online jest ling.pl. Dla wszystkich języków zawiera ponad 4,5 miliona haseł, a ponadto imponującą ilość ponad 20 milionów znaczeń. Baza zbudowana została na podstawie wielu wydawców, a nie anonimowych źródeł. Co prawda dostęp jest płatny, jednak abonament daje możliwość nauki terminologii specjalistycznej, tematycznej i branżowej. Jest to najlepszy dostępny słownik online według wielu opublikowanych rankingów.


Drugim po ling najczęściej wymienianym słownikiem polsko-angielskim/angielsko-polskim jest eDict. Ceniony za łatwość w obsłudze i dużą ilość znaczeń, w bazie występuje aż 120 tysięcy haseł. Oprócz słówek można znaleźć tutaj bogatą listę nieregularnych czasowników.

Użytkownicy chętnie korzystają również ze słownika bab.la, obok tłumaczeń udostępnia synonimy oraz od razu konteksty tłumaczeń. Dając szersze pojęcie o danym słówku ułatwia nam naukę nowej terminologii. Zasób oparty jest na 44 słownikach językowych, stąd nie musimy się obawiać o błędy, które pojawiają się czasem przy bardziej popularnych słownikach online.

Leksyka.pl to słownik polecany dla osób poszukujących znaczeń słownictwa fachowego. Tłumaczenia zostały przygotowywane przez specjalistów danej dziedziny, pracowników akademickich prawa, medycyny, informatyki, biologii, ekonomii, itd.

Google Translator to jeden z najpopularniejszych słowników online, codziennie korzysta z niego nawet 200 milionów użytkowników. Posiada bardzo szeroki zasób haseł oraz znaczeń, umożliwia szybkie tłumaczenie całych fraz, zdań, nawet krótkich tekstów. Jednak każdy kto z niego korzystał, wie, że zdarzają się w nich błędy. Natomiast jest on na bieżąco rozbudowywany oraz usprawniany, aby wykluczać pojawiające się pomyłki.

słownik oxfordzki PWN

Dla fanów tradycji i książki nieodłącznym, niezmiennie na pierwszym miejscu, jest słownik oksfordzki PWN. Znajdziemy tutaj słownictwo ogólne w pisowni brytyjskiej i amerykańskiej, terminy specjalistyczne z ponad 100 różnych dziedzin, a także słownictwo o różnym zabarwieniu stylistycznym i emocjonalnym, oczywiście podparte bogatym materiałem przykładowym.

Niezależnie od poziomu zaawansowania naszej znajomości języka angielskiego słownik powinien towarzyszyć nam podczas szkoleń, kursów (zobacz kurs: Angielski dla firm), czy samych przygotowań do lekcji.