Swobodna komunikacja w języku angielskim to niemalże wymóg funkcjonowania w dzisiejszym świecie. Zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnie. Nie zawsze dotychczasowa wiedza i umiejętności są wystarczające, czasami trzeba zaczynać edukację prawie od podstaw, innym razem celem jest dalsze doskonalenie. W wielu sytuacjach skutecznym i praktycznym rozwiązaniem jest nauka angielskiego online.

Język angielski – nauka online

Internet to medium powszechnie odstępne. Poza informacjami i rozrywką stanowi również doskonałe narzędzie do nauki języków obcych. Elastyczność czasowa i niemalże nieograniczony dostęp to tylko niektóre atuty tej metody. Uczestnicy kursów angielskiego chwalą sobie e-learning również ze względu na różnorodność materiałów (np. interaktywne ćwiczenia, testy, filmy do nauki angielskiego online). Można zdecydować się na kurs indywidualny, grupowy albo wybrać naukę angielskiego online z lektorem czy native speakerem. Wybór dotyczy także poziomu zaawansowania, kursów specjalistycznych, branżowych itp.

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego online?

Przede wszystkim jest to metoda nowoczesna, która pozwala szybko reagować na potrzeby, zmiany i nowe rozwiązania. Efektywny dobór ciekawych materiałów, również multimedialnych, gry, quizy, filmy do nauki angielskiego, sprawiają, że edukacja jest nie tylko skuteczna, ale także przyjemna.

Wygodnie i na miarę potrzeb

Elastyczność nauki języka angielskiego online ma wiele wymiarów. Począwszy od poziomu, przez dowolność miejsca i czasu, po metodę nauczana. Angielski e-learning to kursy dla początkujących i specjalistyczne zajęcia z branżowego słownictwa. Można w nich uczestniczyć w dowolnie wybranym czasie, np. po pracy, wieczorem czy podczas wolnego weekendu. Może być to zarówno kurs gramatyki od podstaw i nauka praktycznych słówek angielskich online, jak i praktyczne ćwiczenia z native – speakerem. Indywidualny tok nauczania to także możliwość wracania do zagadnień ważnych, trudniejszych, ćwiczenia umiejętności szczególnie przydatnych w życiu zawodowym lub prywatnym. Oferta kursów językowych online dotyczy lekcji w grupach, indywidualnych, konwersacji z native speakerem, zajęć z lektorem.

Nauka angielskiego online na każdym poziomie

Kolejny atut nauki angielskiego w opcji e-learning, to kompleksowa oferta, jeśli chodzi o poziom zaawansowania. Będzie to doskonała metoda dla nowicjuszy i dla tych, którzy chcą wrócić do nauki języka. Nie brakuje również kursów dla osób, które doskonalą swoje umiejętności, muszą poznać terminologię branżową lub przygotowują się do egzaminów (od gimnazjalnych, przez maturalne po certyfikaty).


Dlatego właśnie zanim rozpocznie się naukę angielskiego online należy poznać swój poziom zaawansowania (test), a następnie skorzystać z odpowiedniego kursu. W renomowanych szkołach językowych stosuje się system CERF (Common European Framework of Reference for Languages), który obejmuje kursy na różnym poziomie zaawansowania - od podstaw na zajęciach A1 i A2, do biegłego posługiwania się językiem na kursach C1 i C2.

Warto również zwrócić uwagę na specjalistyczne kursy, które oferują naukę angielskiego online w zakresie wymaganym w pracy. Będą to m.in. kursy prowadzenia rozmów telefonicznych, służbowej korespondencji, prowadzenia prezentacji, negocjacji, dokumentacji służbowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia przygotowujące do podróży służbowych, a także intensywne kursy przed wyjazdami zagranicznymi, np. na wakacje czy do pracy.

Doskonała organizacja i samodyscyplina

Regularność, systematyczność to klucz do sukcesu, jakim jest znajomość języka i sami musimy tego pilnować. Nie da się ukryć, że rozwijanie takich cech to doskonała inwestycja na przyszłość. Sprawdza się w życiu prywatnym i w każdej pracy – od managera do artysty. Efektywne zarządzanie czasem, miejscem pracy, zasobami, a do tego biegła znajomość języka, to niezaprzeczalne atuty potencjalnego pracownika. Jest to dodatkowy, ale niezwykle ważny argument za nauką angielskiego online.

Internet i nauka języka angielskiego

Oczywiście kursy językowe i e-learning angielskiego to nie jedyne możliwości, jakie zapewnia internet. Zapewne większość osób chętnie i często sięga chociażby do słowników online (ling.pl czy google tłumacz). Te najlepsze nie tylko tłumaczą, ale także prezentują kontekst i pozwalają odsłuchać prawidłową wymowę. Dla osób na wyższym poziomie zaawansowania, posługujących się angielskim w pracy, na co dzień, w tłumaczeniach, dobrą opcją są nie tylko słowniki angielsko – polskie, ale również angielsko – angielskie.

Skoro mowa o internecie i języku angielskim, nie sposób pominąć przyjemnej i ciekawej formy, jaką są filmy do nauki angielskiego online , dostępne np. bezpłatnie na serwisie youtube. Dobrym pomysłem jest też oglądanie interesujących filmów fabularnych bez tłumaczenia czy lektora. Nauka przez zabawę, grę przynosi świetne rezultaty nie tylko w przypadku dzieci. Dlatego warto sięgać po atrakcyjne aplikacje i programy do nauki angielskiego online dostępne na smartfony czy laptopy (np. duolingo). To świetna metoda na uczenie się dosłownie w każdej wolnej chwili, nawet przez kilka minut. Można w ten sposób poznawać nowe słówka, ćwiczyć rozmówki czy powtarzać gramatykę.

Język angielski – czy nauka online ma wady?

Podstawowy mankament to chyba brak bezpośredniego kontaktu, zarówno z lektorem, jak i z innymi uczestnikami kursu. Podczas tradycyjnych zajęć uczymy się nie tylko sami i od nauczyciela, ale także od innych uczniów. Nie bez znaczenia jest element zdrowej rywalizacji czy też możliwość integracji. Niektórzy wskazują także na zagadnienie testów i sprawdzania wiedzy, które w przypadku nauki języka angielskiego online, wymagają odpowiedzialności i uczciwości… przede wszystkim wobec siebie.

Dla niektórych utrudnieniem mogą być wymagania techniczne dotyczące zarówno sprzętu, który musi sprostać wymaganiom programu do nauki angielskiego online, jak również szybkości internetu. Wiek również bywa ograniczeniem i wbrew pozorom niekoniecznie chodzi o seniorów, którzy coraz lepiej radzą sobie z nowoczesnymi technologiami. Nauka angielskiego online wymaga wspomnianej już samodyscypliny, ale też cierpliwości i skupienia, co może być zbyt dużym wyzwaniem dla młodszych dzieci. W ich przypadku lepszą opcją są ciekawe zajęcia tradycyjne i bezpośredni kontakt z nauczycielem.