Coraz bardziej naturalnym w naszym kraju staje się znajomość języka angielskiego, jest on często niezbędny przy aplikowaniu na różne stanowiska pracy. Wiele zagranicznych spółek otwiera swoje siedziby w naszym kraju, wymagając od swoich pracowników odpowiedniego poziomu komunikowania się w języku angielskim. Nauka języka angielskiego jednym przychodzi łatwo, inni potrzebują poświęcić jej więcej czasu i włożyć w naukę dużo wysiłku. Niezależnie od tego, wśród różnych narzędzi do nauki angielskiego możemy znaleźć takie, które są dostosowane do naszego poziomu oraz potrzeb. Są one niezwykle pomocne przy nauce i szlifowaniu swoich umiejętności.

Jakie są najpopularniejsze narzędzia do nauki języka angielskiego?

Podstawowym i niezbędnym narzędziem na każdym poziomie znajomości języka jest dobry słownik. Obecnie nie musimy już na każdych zajęciach korzystać z oksfordzkiego tomu. Możemy z łatwością korzystać z dostępnych słowników online, które nie tylko zdradzą nam znaczenie, ale pokażą kontekst danego słówka, a często również umożliwią odsłuchanie prawidłowej wymowy.

Niewątpliwie serwis Youtube jest ogromnym źródłem wiedzy, w dodatku darmowej. Dobrze wybrany kanał może stanowić narzędzie z pomocą, którego podszkolimy swój angielski we własnym zakresie. Z powodzeniem nagrania mogą towarzyszyć nam w trakcie podróży do pracy lub szkoły. Jednym z ciekawych narzędzi do osłuchiwania się z językiem angielskim są podcasty. Są to nagrania w formie wypowiedzi jednej osoby lub rozmowy wielu osób na dany temat, przypominać mogą audycję radiową. Podcastów możemy również słuchać w dowolnym miejscu i czasie. Ich dużym atutem jest fakt, że często nagrywane są z udziałem ekspertów danej dziedziny, dzięki czemu dowiadujemy się informacji z pewnego źródła.

Wiele osób chcąc poszerzyć swój zasób słów korzysta z fiszek, niewielkich kart z słówkami angielskimi na jednej stronie i tłumaczeniem oraz przykładem wykorzystania na drugiej w języku polskim. Jest to dobre narzędzie do powtórek, czy przygotowania do zajęć, nie potrzebujemy wiele czasu, a możemy naprawdę porządnie utrwalić nowo poznane słownictwo czy przygotować się do opracowywania nowego materiału na szkoleniu lub kursie. Są one też efektywną metodą na naukę słownictwa branżowego, specjalistycznego.

Aplikacje do nauki angielskiego

Łatwe i szybko dostępne na smartfonach, tabletach, laptopach. Aplikacje do nauki języków są niezwykle popularne wśród osób uczących się języka obcego. Ilość poświęconego czasu zależy tylko od nas, łatwa dostępność sprawia, że możemy korzystać z nich mając nawet kilka minut wolnego czasu przypominając sobie słówka, utrwalając materiał z lekcji. Forma nauki poprzez zabawę i grę naprawdę wciąga, dając wymierne efekty poprawy znajomości angielskiego. Aplikacje uczą nie tylko słownictwa, ale też zwrotów, rozmówek, gramatyki, wymowy i są często całkowicie bezpłatnie. Jak nie pogubić się w możliwych opcjach i wybrać aplikację, która będzie dla nas pomocna?duolingo - aplikacja do nauki angielskiego

Jedną z najbardziej popularnych aplikacji jest Duolingo, umożliwia ona naukę angielskiego z polskim interfejsem. Nauka nie jest płatna, a same zadania mogą trochę przypominać zabawę, grę. Lekcje są niedługie i koncentrują się na wybranej tematyce, pod koniec której musimy zdać krótki test. Aplikacja motywuje poprzez rywalizowanie ze znajomymi, przypomina o zaległościach i pozwala na powtórki materiału, który już przerobiliśmy.

Drugą popularną aplikacją jest UczSięJęzyka. Nie wymaga dostępu do Internetu, dzięki czemu w każdej chwili możemy korzystać z kilku wolnych chwil na naukę, niezależnie od miejsca. Jest to słownik połączony z „trenerem”, wysyła nam codziennie „słówko dnia”, pozwala odznaczać opanowany już materiał i udostępnia listę nieregularnych czasowników. Jest to przydatna aplikacja zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych.

Przez wielu użytkowników polecana jest także aplikacja SuperMemo, posiadająca unikalne kursy podzielone na bloki. Aplikacja umożliwia korzystanie ze specjalnej metody powtarzania materiału. Sami możemy decydować przy powtarzamy dany materiał, czy chcemy przejść do kolejnego, dzięki czemu mamy kontrolę nad przebiegiem nauki.

Busuu to aplikacja, która pozwala na szybką naukę porozumiewania się w języku na podstawowym poziomie. Zawiera pełne kursy, ale co unikalne i bardzo pomocne, umożliwia naukę poprzez kontakt z innymi użytkownikami. Jest darmowa tylko w części dostępnych usług, za dodatkowe opcje należy dopłacić. Jednak rozmowy z native speakerami dają nam możliwość sprawdzenia swojej wiedzy zanim będziemy z niej korzystali np. podczas zagranicznej podróży. Niezależnie od naszego poziomu języka angielskiego zawsze warto pracować nad jego utrwalaniem. Narzędzia i aplikacje w połączeniu ze szkoleniami i kursami są bardzo dobrą metodą. Pozwalają one na utrwalanie i poznawanie materiału w dogodnym dla nas miejscu i czasie.