Powrót do nauki języka angielskiego może nie być łatwy, szczególnie jeśli lata spędzone w szkolnej ławce masz już dawno za sobą. Wielu z nas sama myśl o tym przyprawia o nieprzyjemne skurcze żołądka.

A przecież… nie ma się czego bać! Przedstawimy Ci najlepsze sposoby na to, jak przygotować się do nauki angielskiego po latach.

Motywacja i znalezienie celu


Punkt pierwszy chyba nikogo nie dziwi. Rzeczywiście, najważniejszym czynnikiem, który pozwoli Ci czerpać radość z uczęszczania na lekcje, będzie Twoja własna motywacja. Niestety, tego nikt nie zrobi za Ciebie. Znajdź chwilę dla siebie i odpowiedz sobie na pytanie: Po co właściwie chcę znów zacząć uczyć się języka?


Zapewne znajdziesz na nie wiele odpowiedzi, ponieważ choćby podstawowa znajomość języka angielskiego jest teraz wymogiem, na prawie każdym stanowisku pracy.

A może umiesz już się dogadać w języku obcym, ale brakuje Ci słownictwa branżowego, biznesowego języka angielskiego?

nauka angielskiego po latach przerwy

Ważne jest również postawienie sobie realnego celu. Co chcesz osiągnąć? Czy pragniesz postawić na naukę prowadzenia biznesowych rozmów telefonicznych po angielsku? Zależy Ci na poszerzeniu branżowego słownictwa czy może potrzebujesz przypomnieć sobie podstawową gramatykę i pisownię, a także zasady prowadzenia korespondencji?

Kiedy spokojnie i w szczerości przed samym sobą poszukasz odpowiedzi na to, co motywuje Cię do powrócenia do nauki, łatwiej będzie Ci znaleźć idealnie dopasowany do twoich potrzeb kurs, a to natomiast sprawi, że osiągniesz swój cel szybciej - idąc drogą prowadzącą prosto do niego.

Zobacz również: Z jakiego słownika języka angielskiego korzystać?

Powtórka z angielskiego. Nie wkuwaj! Słuchaj, oglądaj, mów.


Każdy profesjonalny kurs językowy powinien rozpocząć się od choćby krótkiego testu, audytu, który pozwoli prowadzącym dostosować trudność zajęć do poziomu, na jakim się w danym momencie znajdujesz. W szczególności dla osób, które wracają do nauki angielskiego po latach, ogromną pokusą jest „wkucie na szybko” kilku zapomnianych zasad po to, by lepiej wypaść na teście. Jest to działanie bezcelowe i bezsensowne.

Po pierwsze dlatego, że jeśli, bądź co bądź, oszukasz na pierwszym teście, nauczyciel nie będzie miał szansy ocenić Twojej realnej znajomości języka. Pozbawisz się tym samym szansy na to, by dopasował on odpowiednią dla Ciebie metodę i ćwiczenia, a także możliwości, by jeszcze raz podejść do zagadnień, których widocznie nie zrozumiałeś do końca, skoro „wyparowały” z biegiem lat.


Dużo lepszą metodą jest natomiast stopniowe przyzwyczajanie się do języka i przyjemne przygotowanie do nauki angielskiego. Włącz sobie zagraniczny film bez lektora, posłuchaj anglojęzycznej stacji radiowej, spróbuj, nawet sam przed sobą powiedzieć kilka zdań po angielsku, przeczytaj choćby teksty ulubionych piosenek w tym języku. W ten sposób niejako przygotujesz mózg na nowe informacje, ale też na pewno zauważysz, że nie jest tak źle! Na pewno zrozumiesz więcej, niż początkowo zakładałeś, a to, doda Ci skrzydeł i sprawi, że chętniej i łatwiej przyswoisz wiedzę.

Znajdź odpowiednią szkołę językową, która zapewni Ci taki kurs, jakiego potrzebujesz.

Jeśli jesteś osobą, która po latach przerwy w nauce angielskiego pragnie powrócić do lekcji, musisz znaleźć szkołę, która sprosta Twoim oczekiwaniom, a przede wszystkim, będzie w stanie zaoferować Ci dokładnie taki kurs, jakiego potrzebujesz. Sam najlepiej wiesz, że (mówiąc kolokwialnie) szkoda czasu, na naukę czegoś, co jest zupełnie niezwiązane z Twoją branżą zawodową, albo celem, jaki sobie wyznaczyłeś.
Aby dokonać najlepszego wyboru, odwiedź naszą stronę i zobacz, jak szeroki zakres nauki języka angielskiego czeka na Ciebie w Bristish School.


Duży wybór kursów, (zarówno języka branżowego, angielskiego biznesowego, języka dokumentów, rozmów telefonicznych i prowadzenia międzynarodowej korespondencji) najlepsza i kompetentna kadra naukowa, rzetelny system ocen, a także możliwość zdobywania uznawanych na całym świecie certyfikatów kompetencji językowych np. Toeic, to właśnie cechy, które wyróżniają British School na tle innych szkół językowych.