Znajomość i umiejętność posługiwania się językiem angielskim jest w naszym kraju bardzo powszechna. Jako naród w rankingach EF EPI znajomości języka angielskiego plasujemy się całkiem wysoko. Nie da się ukryć, że we współczesnym świecie ta wiedza i umiejętność są naprawdę przydatne. Języka angielskiego można uczyć się na najróżniejsze sposoby, każdy ma do tego trochę inne podejście i różne metody odpowiadające jednym bardziej, innym mniej.

Jednak chwila wolnego czasu z obecnym łatwo dostępnym źródłem wiedzy, jakim jest Internet, może zaowocować rozwojem i nabraniem biegłości w posługiwaniu się językiem obcym. Tzw. "Netflix and chill" może być nie tylko sposobem na przyjemne spędzenie wieczoru, przy jednym lub dwóch odcinkach ulubionego serialu, ale też okazją do szlifowania umiejętności językowych. Oglądanie filmów po angielsku dla początkujących będzie świetną okazją do osłuchania się, a dla zaawansowanych do uzupełnienia wiedzy i poznania rozmaitych kolokwializmów.

Wkuwanie na siłę słówek i reguł gramatycznych jest męczące, zniechęcające i często bywa mało skuteczne. Nauka przez rozrywkę i oglądanie filmów stanowi świetne wsparcie w dążeniu do lepszego posługiwania się angielskim na co dzień.

Jak uczyć się angielskiego z pomocą filmów?

Przy rozwijaniu nowych umiejętności z rozmaitych zakresów warto kierować się znanym powiedzeniem, aby mierzyć siły na zamiary. Nie próbujmy od razu oglądać filmów Tarantino czy Guya Ritchiego, możemy szybko zrazić się do trudności, jakie mogą przysporzyć i zniechęcić do kontynuowania nauki tą metodą.


filmy do nauki angielskiego

- Dlaczego warto oglądać?

Przede wszystkim słyszymy jak brzmi język, jaka jest jego intonacja, takt, wymowa. Angielski jest taktowany akcentowo, przez co występują w nim dłuższe i krótsze sylaby. Aby się z tym taktem języka zapoznać najlepiej jest słuchać rodzimych użytkowników i filmy są ku temu idealną okazją. Poza tym poznajemy naturalny kontekst słów, słownictwo nie jest dla nas tylko słówkiem i obrazkiem w podręczniku. Filmy pokazują nam w jakich sytuacjach się z nich korzysta. O wiele łatwiej poprzez nie zapamiętujemy znaczenie i wymowę, a te często powtarzające się, szczególnie łatwo można przyswoić.


Poznawanie wyrażeń potocznych to kolejna zaleta oglądania filmów angielskich w oryginale, a to sprawi, że o wiele naturalniej będziemy z tego języka korzystać przy okazji rozmowy. Różne akcenty często stanowią problem w zrozumieniu angielskiego podczas zagranicznych podróży. Angielski jest wykorzystywany jak świat długi i szeroki i o ile na lekcjach angielskiego lektorzy mówią powoli i wyraźnie, to w życiu codziennym, podczas podróży spotkamy osoby, które uczą się angielskiego, tak jak my lub są z różnych regionów świata. Inaczej te same słowa będą brzmiały z akcentem brytyjskim, amerykańskim i australijskim, nie wspominając o lokalnych akcentach czy zagranicznych, które mogą być trudne do zrozumienia nawet dla rodzimych użytkowników. Filmy nauczą nas wychwytywania słówek wypowiadanych przez różne narodowości. Warto zatem do repertuaru włączyć filmy, w których takie miksy akcentowe się pojawią.

- Jak oglądać?

Na początek spróbujmy wersji filmów z napisami. Rozpoczynając naukę w ten sposób możemy zacząć od napisów polskich, jednak skupmy się na słuchaniu. Jeśli nie mamy pewności, co do znaczenia słów czy fraz, szybko możemy spojrzeć na tłumaczenie dialogu. Wiele osób przyznaje, że po prostu nie lubi oglądania filmów z napisami, nie skupia się wtedy na tym, co dzieje się na ekranie. Dlatego tutaj musimy trochę popracować nad przestawieniem się, napisy mają nas wspomóc w "kryzysowej sytuacji", nie koncentrujmy się na nich przez cały czas. Polskie napisy pozwolą nam na osłuchanie się z językiem angielskim, uczymy się popularnych słówek, a także fonetyki i wymowy.


Kolejnym krokiem będzie przełączenie polskich napisów na wersję angielską. Jest to najskuteczniejsza z omawianych tutaj opcji nauki języka angielskiego. Jest skuteczniejsza zarówno od oglądania oryginału z polskimi napisami, jak i z zupełnym ich wyłączeniem. Czasami problem może stanowić zrozumienie, co dokładnie powiedział aktor, dzięki temu, że usłyszysz je jak i zobaczysz, zrozumiesz i dużo łatwiej zapamiętasz nowe słowa, utrwalisz znaczenie oraz kontekst, tych które już znasz. Z czasem zauważysz, że już ich nie potrzebujesz.

Co oglądać?

Skoro podjęliśmy się już zadania musimy znaleźć odpowiedni dla siebie repertuar, który będzie dopasowany do posiadanych umiejętności językowych.

Podstawowe umiejętności

Dla zupełnie podstawowych użytkowników polecane są... bajki dla dzieci. Nic w tym szczególnie dziwnego, mają one za zadanie rozwijać podstawowe umiejętności dziecięcej komunikacji. Nieskomplikowana fabuła, krótkie powoli recytowane dialogi, częste powtarzanie fraz - to wszystko świetnie sprawdzi się na pierwsze próby nauki języka poprzez filmy.

Poziom komunikatywny

Kiedy już rozumiemy dialogi, jesteśmy w stanie samodzielnie formułować wypowiedzi czas wskoczyć na wyższy poziom oglądanych po angielsku filmów. Wśród nich postawmy na te, które produkowane są szablonowo, nie będzie to kino wysokich lotów, ale pewnie będziemy znali już fabułę z książek czy polskich wersji. Kino akcji, kino familijne, komedie romantyczne, gdzie nadążymy bez problemu za historią i wątkami, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na dialogach, wychwycimy nowe słówka, ciekawe wyrażenia. Tego typu kino bywa nasączone prostym humorem, który też powoli nauczymy się wychwytać z kontekstu.

Poziom zaawansowany

Dla osób, które są na wyższym poziomie zaawansowania polecane są filmy popularnonaukowe z różnych dziedzin życia. W tym przypadku nie tylko uczymy się obcego języka, ale też poszerzymy swoją wiedzę na interesujące nas tematy. Warto zapoznać się z produkcjami BBC, Discovery i TED.

Nauka angielskiego z filmów i seriali

- filmy do nauki angielskiego

Jeśli dopiero raczkujemy w angielskim, nie wstydźmy się zaznajomić ze "Świnką Peppą", poznajmy jak "Dora poznaje świat" samodzielnie albo od razu najlepiej z naszymi pociechami, które też na tym bardzo skorzystają. Seria o Harrym Potterze, Shrek, Epoka Lodowcowa to klasyki, które większość z nas zna, ale w wersji dubbingowej, warto przerzucić się na oryginał, kiedy nasze umiejętności są już na poziomie komunikatywnym. Wśród romantycznych komedii na pewno w angielskiej wersji powinniśmy obejrzeć klasyk "Dziennik Bridget Jones".

- seriale do nauki angielskiego

Wśród seriali znajdziemy wiele pozycji, które przyjemnie będzie odpalić po prostu po dniu pracy i trochę się pośmiać, poznać sytuacje bardziej codzienne jak w serialu "Przyjaciele", "Jak poznałem Waszą matkę", "Teoria Wielkiego Podrywu", "Seria niefortunnych zdarzeń". Wśród brytyjskich produkcji często wybierane są "Sherlock Homles", "Skins", "Peep Show", "Downtown Abbey". Brytyjski humor jest znany na całym świecie, naprawdę warto poznać go i zrozumieć w oryginale.